Özköseoğlu Grup

Şirketlerimiz ⎪ Sanayi

ÖZKÖSEOĞLU ISI SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.

1962

1962 yılında Endüstriyel ısıtma cihazları imalatı ve taahhüdü yapmak üzere kurulan Özköseoğlu A.Ş., Amerikan, İsviçre ve Fransız firmalarından aldığı çeşitli lisanslar ile Endüstri fırınları ve Endüstri brülörlerinin üretimine başlamıştır.

Alman Werner und Pleiderer firmasından aldığı lisanslar ile 1973 yılında çok katlı fırınlar ve hamur hazırlama ve işleme makinelerinin 1977 yılında tam otomatik kontinü ekmek tesislerinin, 1983 yılında döner arabalı ekmek fırınlarının üretimine başlayan Özköseoğlu, ülke ekmekçiliğindeki değişimin yönlendiricisi olmuştur.

Özköseoğlu, endüstriyel tesisler konusunda sektörün önde gelen firmalarından birisi olması yanında pişirme fırınları ve hamur işleme ekipmanları ile de tercih sebebidir. Borulu ekmek fırınları, taş tabanlı katlı fırınlar, döner fırınlar, modüler katlı fırınlar, konveksiyonlu fırınlar, mini döner konveksiyonlu fırınlar ve hamur işleme ekipmanları ile pastane grupları, fırınlar, hoteller, restoran zincirleri, catering firmaları, market zincirleri için 70’i aşkın fırın ve ekipmanıyla hizmet vermektedir.

Özköseoğlu, iç pazar ve ihracatta yüksek pazar payı ve marka bilinirliğe sahiptir. 17.000 m² alanda yer alan İstanbul’daki fabrikasında üretim yapan Özköseoğlu yüksek üretim kapasitesine sahiptir.

REMSAN REFRAKTER MALZEME SANAYİ TİCARET A.Ş.

1976

1976 yılında Özköseoğlu Şirketler Grubu tarafından kurulan Remsan Türkiye’nin ilk monolitik refrakter firmasıdır. Grup şirketlerinden Entes ve Özköseoğlu’nun üstlendikleri projelerdeki monolitik refrakter malzeme ihtiyacı, Remsan’ın kurulmasına zemin hazırlamıştır.

Remsan’ın ilk yıllarında tamamen American C. E. Refractories teknolojisine dayalı olarak ürettiği mamuller, ülkenin dev demir-çelik tesislerine tanıtılmış ve başarıyla kullanılmaya başlanmıştır. Remsan ürettiği malzemelerin ilgili sektörlerde tanıtım ve kullanımını sağlamış, adeta monolitik refrakter adının Remsan olarak anılmasına sebep olmuştur.

Pazarın artan talebi ve Türkiye’nin sanayileşme sürecine paralel olarak 90’lı yılların başında Remsan artık sadece American C. E Refractories formülasyonlarıyla değil, AR-GE çalışmalarıyla geliştirip ürettiği kendi markalı ürünleriyle pazardaki yerini güçlendirmiştir.

Remsan, Ayazağa’daki fabrikasını 2008 yılında tamamlanan yeni üretim hattı ile modernize ederek tam otomatik üretime geçmiş, Silivri’de 2018 yılında tamamlanan yeni fabrikası ile kapasitesini önemli ölçüde arttırmıştır. Her türlü özel şekilli malzemeyi üretebilen Remsan, tüm sanayi gruplarında kullanılan her türlü teknik seramik precast, refrakter doğalgaz bacaları, özel preslenmiş şekilli refrakter parçaları, alüminyum filtre, döküm yollukları, tandiş plaka, nozullar, çimento fabrikalarında kullanılan dalma boruları, seramik anker v.b.’ni de üretebilmektedir.

Refrakter üretiminde ayrıcalıklı ve öncü bir konumda bulunan Remsan’ın üretimi 10 ayrı kategoride incelenebilir:

 • Plastik (dövme) refrakterler,
 • Betonlar,
 • Düşük çimentolu, kendiliğinden akıcı ve hızlı kuruyan betonlar,
 • Püskürtme betonlar,
 • Düşük çimentolu püskürtme betonlar,
 • İzole refrakter malzemeleri,
 • Harçlar (bağlama ve kaplama harçları),
 • Yüksek Fırın ve Indüksiyon Ocağı refrakterleri,
 • Her çeşit precast (özel şekillendirilmiş) refrakter malzemesi,
 • Yardımcı elemanlar ve ankrajlar.


Uzun yılların getirdiği tecrübe ve kaliteli üretimiyle kendini kanıtlayan Remsan, Türkiye’nin en faal ve en kazançlı firmalarının faaliyet gösterdiği sektörlerin çözüm ortağı olmuştur ve Türkiye sanayiini kapsayan bir üretim alanına sahiptir. Remsan’ın titiz üretimi, yenilikçi yaklaşımı, müşteri memnuniyetine verdiği önem ve kaliteli üretim-hizmet-pazarlama anlayışı ile hizmet sunduğu sektörler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Demir-çelik sektörü
 • Dökümhaneler
 • Alüminyum sektörü
 • Haddehaneler
 • Rafineriler
 • Petrokimya tesisleri
 • Kimya sektörü
 • Çimento sektörü
 • Kireç sektörü
 • Enerji üretim tesisleri
 • Seramik sektörü
 • Her türlü kazan ve fırın üretimi yapan tesisler
 • Cam sanayi


Remsan’da mühendislik, “en ekonomik çözüm” hedeflenerek gerçekleştirilir. Bu hedefe de Remsan tarafından üretilen refrakterlerin, yine Remsan tarafından projelendirilmesi ve uygulamasının da Remsan tarafından yapılmasıyla ulaşılır. Remsan için “ekonomik” çözüm “yüksek sıcaklık dayanımı”ndan çok, “yüksek sıcaklık aşınma dayanımı ve optimum ısı kaybı” olarak ele alınmaktadır.

MARMARA KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.

1986

Marmara Kağıt ve Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 1986 yılında Özköseoğlu Grup bünyesinde, fluting ve test liner kağıtları ile oluklu mukavva kutu üretmek üzere kurulmuştur.

Bilecik’in Vezirhan ilçesinde 33.200 m²’si kapalı olmak üzere toplam 260.000 m²’lik alana kurulan entegre tesiste yıllık 60.000 ton kapasite ile “fluting (ondüle kağıdı)” ve test “liner (yüzey kağıdı)” ayrıca, yıllık 25.000 ton kapasite ile “oluklu mukavva” ve “oluklu mukavva kutu” üretimi yapılmaktadır.

Üretim hammaddesi atık kağıt olarak tabir edilen kullanılmış selüloz ve hurda kağıtlar olan Marmara Kağıt ve Ambalaj Sanayi ve Tic A.Ş. Kağıt Fabrikası’nda Türkiye genelinde çeşitli kaynaklardan toplanan kağıtlar işlenerek kullanıma geri kazandırılmaktadır.

Müşteriden gelen talepler doğrultusunda istenilen tasarımlar hazırlanarak çeşitli ebatlarda renkli baskılı, baskısız, standart, kalıplı, özel kesimli, separatör, ara karton, tava, ondüle vb. ürünler itina ile üretilmektedir.

ISO 9000 Kalite Sertifikası’na sahip olan işletmede, alanında uzman personelin gayret ve özeniyle müşterilerin talep ve beklentileri en iyi şekilde karşılamak amaç edinilmektedir. Üretimin her aşamasında kalite kontrol laboratuvar analizleri yapılarak kalite güvence sisteminin gereklilikleri yerine getirilmekte, kontrol sonuçları bilgisayar ortamında saklanarak prosedürlere uygun biçimde istatistiksel analizlerle değerlendirme yapılmaktadır.

Marmara Kağıt ve Ambalaj çevre koruma bilinci doğrultusunda, kaynakları verimli kullanarak ve kalite hedefi ile anlayışından ödün vermeden, daima yenilikçi bir yol izlemektedir.

Marmara Kağıt ve Ambalaj Sanayi, 30 yılı aşkın süredir daima aynı kalitede kağıt, oluklu mukavva ve kutu üreterek “üretimde güvenilir imza” olmaya devam etmektedir.

MAR AMBALAJ KAĞIT DEĞERLENDİRME SAN. TİC. A.Ş.

2017

Özköseoğlu Şirketler Grubu’nun en genç üyesi olan Mar Ambalaj, ambalaj atıklarının ve tehlikesiz atıkların kendi bünyesinde değerlendirilmesi ve geri kazanım tesislerine gönderilmek üzere hazır hale getirilmesi konusunda faaliyet gösteren bir Tehlikesiz Atık ve Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi’dir.

Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği ve Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen lisansı ile atık değerlendirme süreçlerini sürdüren tesis faaliyet hayatına Bursa Çalı’da devam etmektedir.

Değerlendirdiği atıklarla doğaya ve ekonomiye katkıda bulunması kadar çalıştığı firmalara sunduğu hizmetin kaliteli ve hızlı olması da öncelikli hedefidir. Sahip olduğu misyona uygun olarak çalışma sistemleri geliştiren Mar Ambalaj, hizmet sunduğu firmalarla, kendilerinin talepleri doğrultusunda konteyner prensibiyle de çalışmaktadır. Böylece taraf firmaların karşılaşabileceği sevkiyat sıkıntısı, atık sahasında düzensizlik ve birikim gibi olumsuz durumların olmasının önüne geçmeyi hedeflemektedir.